2015. május 17. 17:32 - Leo Hot

Más lennék?


A minap azt mondta nekem egy brit barátom, hogy én vagyok az első és eddig egyetlen magyar barátja. Úgy láttam, nemigen tudja kezelni az én magyarságomat hirtelen, én meg nem értettem, miért lennék ettől másabb, mint bármilyen más nemzetiségű ember. Ha megbántanak, én is szomorkodom, ha megnevettetnek, a könnyem is folyik a kacagástól, vannak álmaim, terveim, érzéseim - mint bárkinek, bárhol a világon.

Aztán itthon elgondolkodtam a dolgon.

Nem tartom magam tipikus magyarnak. Na, nem mintha pontosan tudnám definiálni, mi is az, hogy tipikus magyar. Mindenesetre nem vagyok elájulva magamtól, a magyarságomtól, nem csodálom a kudarcokkal, vereségekkel és rossz döntésekkel teli történelmünket, meg sem próbálom azt hazudni magamnak, hogy nekünk, magyaroknak milyen nagyszerű múltunk van.

Arra jutottam először, hogy amit ő a magyarságomnak gondol, az tulajdonképpen az én különcségem. Ami viszont nem abból fakad, hogy magyar vagyok, hanem abból, hogy én, személyesen, Leo Hot, az vagyok, aki vagyok. Akivé alakultam és akivé alakítottam magam az évek során.

Még nem volt kerek a kép, így tovább gondolkodtam. 

Igen, magyar vagyok. Európa szívében, egy apró országban születtem, még a múlt évezredben. Ott jártam iskolába, ott tanultam hangszeren játszani, ott sportoltam, ott dolgoztam, ott éltem. Ott voltam először szerelmes. Ott kötöttem életre szóló barátságokat. Ott volt a családom, akik szerettek és akiket szerettem. Már csak az anyukám él közülük.
Az ottani levegőt lélegeztem be az első lélegzetvételemkor. Ott tettem meg az első lépést. Ott estem el, ott álltam föl először.

Számomra magyarnak lenni nem érdem. Valami más, annál sokkal mélyebb.

Hogyan lehetne elmondani egy nem magyarnak, milyen az, amikor alkonyatkor ülsz a Balaton partján és nézed a lenyugvó Napot szinte eggyé válva a tájjal, feloldódva benne? A napsugarak táncolnak a tavon, bele-belekacsintanak a szemedbe aznap még utoljára. Az ég alján a sárga, piros és lila ezer árnyalata ad díszletet ehhez a tánchoz percről percre változva, mint valami élő lélek. Aztán lassan elhalványodnak a színek, elbúcsúzik a Nap és felragyognak a tó felett a csillagok... Te pedig csak ülsz megbűvölten, még ha ezerszer láttad is már, mert mindig más, sosem ugyanolyan. Csak egy nem változik soha: ez a tiéd. Kerülj bárhová, ez veled marad, a lelked mélyén kísér egy életen át.

Hogyan lehetne elmondani egy nem magyarnak, aki sohasem olvasta a Tüskevárt, hogy nagyon sokan - én is - Matula bácsitól tanultunk kommunikálni? Az ősi magyar nyelven, amelyben egyenesen, őszintén, nem elhallgatva, nem elferdítve mondjuk azt, ami van. Kimondjuk, ami a szívünket nyomja és erre számítunk másoktól is. Hogyan máshogy lehetne megoldani a gondokat, tisztázni a félreértéseket, hogy újra vidámság költözhessen a szívekbe?

Számomra az ilyen dolgok jelentik azt, hogy magyar vagyok. Nem a népviselet, nem a zászló, hanem az, ami a génjeimbe kódolódott az évszázadok során.

Az, hogy amikor a Temze partján sétálgatva megcsap a folyó illata, képzeletben átrepülök a Duna-partra.
Az, hogy a gyerekkori barátom még mindig a barátom; már évtizedek vannak mögöttünk és most már pár ország is közöttünk, de a barátság ugyanaz maradt.
Az, hogy bármerre is vetődöm a világban, mindig találok egy csipetet az otthonból. Egy illatot, egy percnyi hangulatot, egy tekintetet... 

Talán ezért érzem magam mindenhol otthon és ezért nincs honvágyam sem. Az otthon, az, hogy magyar vagyok, a lelkemben van, és bárhova kerülök, viszem magammal.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://leohot.blog.hu/api/trackback/id/tr957467710

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása